Automatyzacja po GUI. Podsumowanie

Automatyzacja po GUI. Podsumowanie
Radek Smilgin szeroko krytykuje automatyzację po GUI i metody jej sprzedaży. Stąd bierze się mocne stwierdzenie o tym, że uważa ją za SCAM. W swoich wystąpieniach daje jej jednak przestrzeń na bycie skuteczną.

Jeśli jesteście miłośnikami treści wideo, to tutaj znajdziecie nagranie z prezentacji „Automatyzacja po GUI to SCAM” z Tech3Camp:

Odpowiedź na pytanie, czy automatyzacja po GUI może być SCAM-em już padła.

To, czego brakuje w powyższym filmie, a co zostało dopowiedziane podczas konferencji 4developers znajdziecie poniżej. 

Jak automatyzacja testów po GUI próbuje rozwiązywać problem niekontrolowanego regresu w oprogramowania?

Jednym z większych problemów projektów informatycznych jest regres oprogramowania. W uproszczeniu: zmiany kodowe powodują problemy z pogarszającą się jakością oprogramowania lub z niepoprawnością działania. Automatyzacja po GUI próbuje odpowiedzieć na problem niekontrolowalnego regresu oprogramowania poprzez... napisanie innego oprogramowania. W tym rozumieniu, aby zadbać o jakość testów automatycznych po GUI, powinniśmy napisać inne narzędzie do ich kontrolowania. 

Ale przecież nie wszystkie testy automatyczne są pisane kodowo. Są jeszcze testy capture – replay, no-code lub low-code. One w opinii Radka, są jeszcze większym problemem, ponieważ choć tanie w wytworzeniu, to są nieopłacalnie drogie w utrzymaniu. 

Czy jesteśmy w stanie zbudować przekonujący business case dla automatyzacji?

Jesteśmy. Automatyzacja po GUI na pewno może pomóc nam w wybranych kontekstach, ale zanim się na nią zdecydujemy, powinniśmy uczciwie ją policzyć i zobaczyć, czy inwestycja w nie nam się zwróci. 

Czy automatyzacja po GUI jest rzeczywiście jedyną metodą rozwiązania tego problemu?

Radek zaprezentował kilka metod mogących zastąpić automatyzację po GUI, a które opisane są tutaj.

tutaj.

Oraz "bieda automatyzację".

Radek zaprasza do polemiki wszystkie osoby uważające, że automatyzacja po GUI się opłaca. Polemika nie powinna bazować na osobistym przekonaniu o wartości automatyzacji po GUI (dowód anegdotyczny), ale na twardych danych, badaniach lub statystyce. 

Do obalenia są wszystkie tezy z prezentacji w tym, że:

  1. Automatyzacja po GUI jest droższa i mniej skuteczna od inteligentnego testowania manualnego.
  2. Automatyzacja po GUI może być zastąpiona tańszymi metodami jak np. weryfikacja po GUI (bieda automatyzacja).

 

SPROSTOWANIE
"Podczas wystąpienia wspomniałem prezentację Natalii Krawczyk "„KLIENT MA ZAWSZE RACJE”, CZYLI JAK POPADŁAM W INCEPCJĘ I NAPISAŁAM AUTOMATY DO AUTOMATÓW". Prezentacja NIE OPOWIADA o testowaniu automatycznym testów automatycznych, a o przyspieszeniu pracy w automatyzacji. Chociaż praktyka testowania testów automatycznych w sposób automatyczny jest mi znana z wielu źródeł to w prezentacji Natalii nie o tym była mowa. To moja ewidentna pomyłka i przepraszam za nią.
Radek Smilgin"   

To powinno Cię zainteresować